15. července 2014
Jak je na tom český lid po finanční stránce? Dokáže se orientovat ve všech pojmech a termínech, nebo jsou pro ně finanční vody jednou velkou neznámou?
Dle výzkumu, který provedla Česká bankovní asociace, je více než zřejmé, že úroveň finanční gramotnosti již 9 let nepokročila ani o kousek. Jak je to možné?
Není žádným překvapením, že finančně negramotní jsou nejvíce zadlužení a nejčastěji se stávají oběťmi podvodných firem nebo lichvářů, kteří těží z jejich nevědomosti a lidského neštěstí. Bohužel až žalostně mnoho lidí bere život na dluh jako naprosto přirozený, což rozhodně není dobré. Nutno ale podotknout, že jsou mezi nimi i zodpovědní dlužníci, kteří si půjčují s rozmyslem – bohužel je jich minimum.
Je pravda, že půjčky již pomohly řadě lidí. Obrátit se na ně můžete ve finanční tísni, kdy poskytují rychlou a snadno dostupnou pomoc. S půjčkou můžete zaplatit nečekané výdaje, drobnější opravy v domácnosti nebo jiné potřeby. Na druhou stranu ale platí, že byste si měli dobře rozmyslet, zda se pod půjčku vůbec podepíšete.
Dospěli jste k názoru, že půjčku potřebujete a že neexistuje jiná možnost, jak vaši situaci vyřešit? Pak vám poradíme, co před sjednáním půjčky sledovat. V první řadě je to spolehlivý poskytovatel, který bude myslet na vaše dobro a nebude chtít těžit z vašeho neštěstí. Doporučujeme rovněž sledovat i výši RPSN a pokut, které hrozí při nesplácení závazku. Úskalím může být i rozhodčí doložka, na kterou byste si měli dát pozor. Smlouvu rovněž nepodepisujte narychlo, pečlivě si ji pročtěte a nebudete-li něčemu rozumět, nechte si vše vysvětlit.