Půjčky na md, půjčky na mateřské dovolenéPůjčky pro ženy na md ihned

Důležité! Web vznikal v minulosti a ne všechny informace tedy musí být zcela aktuální. Doporučujeme si případně údaje ověřit i z jiných zdrojů. Děkujeme za pochopení.

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

Sníte o vlastním bydlení v útulném bytě nebo v domě se zahradou? Koupi nemovitosti pečlivě zvažte a zjistěte si o ní dostatek informací. Jen tak předejte zklamání nebo nevýhodné koupi. Prozradíme Vám, na co si dát pozor, než si pořídíte svou vlastní nemovitost.

Zjistěte si právní stav nemovitosti

Výpis z katastru nemovitostí

Z výpisu z katastru nemovitostí zjistíte, kdo aktuálně vlastní nemovitost a zda je na ni uvaleno věcné břemeno, zástavní právo nebo exekuce. Věcná břemena mohou omezovat užívání nemovitosti a exekuce znemožní převod nemovitosti do osobního vlastnictví, dokud nebude exekuce vyplacena. Všímejte si údaje o nabytí nemovitosti, neboť příliš čerstvý údaj může značit například odcizenou nemovitost. Výpis z katastru nemovitostí získáte také na poštách a úřadech se službou Czech POINT.

Nabývací titul a další dokumenty

Řekněte si prodejci nemovitosti o nabývací titul, z něhož se dozvíte, jak nemovitost získal. Pokud Vám ho prodávající nechce ukázat, vyzvedněte si kopii na katastrálním úřadu. Co se týče dalších dokumentů, u bytů požadujte dokument o prohlášení vlastníka, který informuje o skutečné výměře bytu a dalších prostorách, jež jsou součástí převáděného bytu. U domů chtějte kolaudační rozhodnutí a stavební dokumentaci a porovnejte ji se skutečným stavem a stavem uvedeným v katastru nemovitostí.

Proveďte důkladnou prohlídku nemovitosti

Než odkoupíte nemovitost, pozorně si ji prohlédněte, popřípadě pozvěte odborníka, který posoudí stav nemovitosti. U bytů si všímejte stavu celého bytového domu a zaměřte se na střechu, stoupačky, odpady, izolaci a fasádu domu. V bytě zkontrolujte zejména rozvody elektřiny, plynu, tepla a vody, dále těsnění oken a společné prostory. V domě se podívejte hlavně na statiku, střechu, základy fasády, rozvody a podlahy. Pokud zjistíte nějaké nedostatky, o kterých jste nebyli srozuměni, požadujte slevu z kupní ceny.

Kupní smlouva a úhrada nemovitosti

Na vyřízení všech potřebných dokumentů a sestavení, posouzení či úpravu kupní smlouvy se Vám vyplatí najmout právníka. V případě, že se objeví na nemovitosti závažné vady, pomůže Vám vhodně sepsaná kupní smlouva odstoupit od koupě. Nemovitost uhraďte nejlépe prostřednictvím notářské úschovy, kdy máte státem garantováno, že o peníze nepřijdete. Platba přes realitní kancelář nebo jejího právníka může být riskantní.