Půjčky na md, půjčky na mateřské dovolenéPůjčky pro ženy na md ihned

Důležité! Web vznikal v minulosti a ne všechny informace tedy musí být zcela aktuální. Doporučujeme si případně údaje ověřit i z jiných zdrojů. Děkujeme za pochopení.

Co je to rozhodčí doložka

5. prosince 2014

Rozhodčí doložka bývá v některých případech součástí obchodních podmínek nebo smluv. Dojednává to, že pokud dojde ke sporům, budou se řešit pomocí rozhodce, nikoliv u soudu.

Řešení sporů před rozhodcem, nikoliv u soudu

Rozhodčí doložka řeší případné budoucí spory bez zásahu soudu. Je tedy nevýhodná pro spotřebitele. Její ujednání má smysl mezi dvěma rovnými stranami, tedy mezi podnikateli. Tato doložka je častá v nebankovních půjčkách a spotřebitelských úvěrech. Díky ní se dlužník vzdává možnosti spor řešit u soudu, který je nezávislý a proti jeho rozhodnutí se dá případně odvolat.

Okamžité vymáhání závazků

Spory se pak řeší před rozhodcem, který není nestranný. Odvolat se proti rozhodčímu nálezu je velmi složité. Navíc je to rozhodnutí ihned platné a vykonatelné. V praxi to znamená, že závazek může být okamžitě předán exekutorovi a vymáhán touto cestou.

Rozhodčí doložka je výhodnější pro věřitele

Rozhodčí doložka je vždy výhodnější pro věřitele, pokud se bavíme o úvěrových smlouvách. Úvěrová společnost je v nadřazené pozici vůči žadateli o úvěr. Navrhovatel smlouvy si vybírá rozhodce, který je soukromý a jeho cílem je získat co nejvíce zakázek. Při sporu se většinou přikloní na stranu toho, kdo mu spor přidělil.

Rozhodčí doložku podepisovat nemusíte

S rozhodčí doložkou nemusíte souhlasit a rozhodně není povinné ji podepisovat. Pokud jste ji z neznalosti podepsali, můžete se obrátit na právníky nebo právní poradny. Nechte si poradit, jak postupovat při případném sporu, a jak lze napadnout u soudu rozhodčí nález. Úspěch není nemožný. V mnoha smlouvách je totiž zahrnuta doložka bez právní platnosti, z důvodu toho, že úvěrové společnosti spoléhají na neznalost spotřebitelů.