11. října 2014
V dluhové pasti se může octnout v podstatě kdokoliv. Nějaké věřitele má snad každý a velká část měsíčního příjmu putuje právě na splacení nejrůznějších půjček.
Právě proto se může snadno stát, že se octnete v dluhové pasti, z níž nelze uniknout nicneděláním. Když se budete v případě dluhů chovat nezodpovědně, budou se nezadržitelně množit a mohou vám velmi snadno přerůst přes hlavu.
Každá půjčka je svým způsobem riziková vzhledem k tomu, že nikdy nevíte, kdy se dostanete do platební neschopnosti vlivem nemoci či vyhazovem z práce.
Pokud se dostanete do neschopnosti splácet, v žádném případě si nepůjčujte další peníze na splacení jiných pohledávek. Zdánlivě toto konání působí logicky –„ půjčím si a oddálím splátku“. Je to sice pravda, na druhou stranu však nafukujete polštář splátek a v podstatě si kopete hrob.
Je záhodno si uvědomit, že i vaši věřitelé jsou lidé a dá se s nimi dohodnout. A to i v případě, že se jedná o nadnárodní korporace. Dokonce mnohé z nich mají krizové modely, podle nichž jsou s vámi schopny naplánovat splátky v případě vaší neschopnosti splácet.
Je však nutné začít tuto situaci včas. Když za věřitelem včas přijdete a vysvětlíte mu důvody nemožnosti splácení, jistě se s ním rozumně domluvíte.
Banka či nebankovní společnost radši mírně sleví na nárocích (sníží měsíční sazbu či prodlouží splácení). Než aby pustila, o něž by v případě bankrotu dlužníka nadobro přišla.
U tohoto problému je třeba postavit se mu čelem. Tedy začít jej řešit včas. Když budete dělat, že se nic neděje, ohrozíte sami sebe a celou svoji rodinu, popřípadě i širší na vás závislé okolí.
Náš tip:
Pokud si chcete pořídit nějaké zboží přes internet, v mnoha případech můžete využít nákupu na splátky. Jedná se vlastně o úvěr poskytovaný těmi nejznámějšími nebankovními
společnostmi, nikoli tedy obchodníkem samotným. Výhodou je, že si můžete vybírat z různých variant splácení, nezřídka bývá v nabídce i možnost splátek bez navýšení.