5. prosince 2014
Rozhodčí doložka bývá v některých případech součástí obchodních podmínek nebo smluv. Dojednává to, že pokud dojde ke sporům, budou se řešit pomocí rozhodce, nikoliv u soudu.
Rozhodčí doložka řeší případné budoucí spory bez zásahu soudu. Je tedy nevýhodná pro spotřebitele. Její ujednání má smysl mezi dvěma rovnými stranami, tedy mezi podnikateli. Tato doložka je častá v nebankovních půjčkách a spotřebitelských úvěrech. Díky ní se dlužník vzdává možnosti spor řešit u soudu, který je nezávislý a proti jeho rozhodnutí se dá případně odvolat.
Spory se pak řeší před rozhodcem, který není nestranný. Odvolat se proti rozhodčímu nálezu je velmi složité. Navíc je to rozhodnutí ihned platné a vykonatelné. V praxi to znamená, že závazek může být okamžitě předán exekutorovi a vymáhán touto cestou.
Rozhodčí doložka je vždy výhodnější pro věřitele, pokud se bavíme o úvěrových smlouvách. Úvěrová společnost je v nadřazené pozici vůči žadateli o úvěr. Navrhovatel smlouvy si vybírá rozhodce, který je soukromý a jeho cílem je získat co nejvíce zakázek. Při sporu se většinou přikloní na stranu toho, kdo mu spor přidělil.
S rozhodčí doložkou nemusíte souhlasit a rozhodně není povinné ji podepisovat. Pokud jste ji z neznalosti podepsali, můžete se obrátit na právníky nebo právní poradny. Nechte si poradit, jak postupovat při případném sporu, a jak lze napadnout u soudu rozhodčí nález. Úspěch není nemožný. V mnoha smlouvách je totiž zahrnuta doložka bez právní platnosti, z důvodu toho, že úvěrové společnosti spoléhají na neznalost spotřebitelů.