Důležité!
Web vznikal v minulosti a ne všechny informace tedy musí být zcela aktuální. Doporučujeme si případně údaje ověřit i z jiných zdrojů. Děkujeme za pochopení.
Šetříme na potravinách a vaření
Potraviny a jídlo je položka, kterou při sestavování rozpočtu nemůžeme vyškrtnout jako nepotřebný výdaj.
Můžeme se ale naučit, jak ušetřit jak na potravinách, tak i při vaření.
- Nakupujte potraviny pokud možno v jednom obchodě či supermarketu. Zřiďte si slevovou klubovou kartičku. Pro vyhledávání letáků a akcí v různých řetězcích můžete využít portálů jako akcniceny.cz nebo kupi.cz.
- Plánujte svoje nákupy. Ještě před nákupem namyslete týdenní menu, sepište si seznam chybějících ingrediencí a jím se řiďte. Vyhněte se takto nakupování zbytečných položek. Noste s sebou také vlastní nákupní tašku, nebudete si muset kupovat novou.
- Kupujte potraviny, které zasytí a jsou zdravé, jednoduché na přípravu a relativně levné; například luštěniny, pohanku, kuskus, brambory. Na internetu naleznete obrovské množství receptů z těchto surovin.
- Mnohé produkty, které jsou ještě kvalitní, ale blíží se jejich konec spotřeby, bývají levnější. Zkonzumujte takovéto potraviny co nejdříve.
- Jestliže dáváte některé potraviny do mrazáku na později, rozmrazujte vždy jen takovou porci, kterou skutečně zkonzumujete.
- Stravujte se co nejméně v restauracích, kde platíte i na zaměstnance podniku, a co nejvíce si vařte doma. Kromě ušetřených peněz budete mít přehled o tom, co skutečně jíte.
Vařte si například takové obědy, které si lehce můžete vzít s sebou do práce nebo jako svačinu do školy.
- Ušetřete za nákupy nepotřebných slazených nápojů. Obyčejná voda Vás vyjde mnohem levněji a kromě toho je zdravější. Pokud Vám čistá voda nechutná, vhoďte si do
skleničky plátek citronu nebo pomeranče a mátu nebo meduňku.
- Maso nakupujte raději u řezníka, bývá levnější a ušetříte za zbytečné plastové obaly.
A jak ušetříme při vaření?
- Používejte takovou velikost vařiče, která odpovídá velikosti zvoleného hrnce.
- Používejte pokličky a myslete na to, že mnohdy stačí pouze slabší plamen pro to, aby tekutina v hrnci vřela.
- Vařte více porcí najednou, ušetříte tím čas i peníze za energie. Krátkodobě pak můžete pokrm skladovat v lednici, na delší dobu
(ale nepřežeňte to, několik měsíců skladovaná zmražená porce po rozmražení není určitě nic příjemného) i v mrazáku.